Nasienie mrożone:

Nasienie mrożone jest w kulkach zgodnie ze standardami International Canine Semen Bank, a następnie przechowywane w ciekłym azocie. Przed zamrożeniem zawsze jest ono należycie badane. Odpowiednio przechowywane nasienie jest nieśmiertelne i może zostać użyte do inseminacji po wielu latach (w USA urodził się miot szczeniąt z nasienia zamrożonego ponad 30 lat temu a dziś i my możemy pochwalić się podobnym osiągnięciem - w 2014 roku w Polsce urodził się miot szczeniąt z nasienia importowanego przez nas z Australii a zamrożonego tam w początku lat 80-tych!).

Z jednego pobrania otrzymuje się zazwyczaj 1-4 dawek inseminacyjnych (porcji nasienia wystarczających na jedna inseminację), ale młode, zdrowe psy, mające nasienie doskonałej jakości, mogą jednorazowo dać nawet kilkanaście dawek.

Przechowywanie nasienia w ciekłym azocie:
mrozone01.JPG (274777 bytes) mrozone02.JPG (276368 bytes) mrozone03.JPG (280158 bytes)
storage.jpg (290851 bytes) storage01.jpg (307075 bytes) storage02.jpg (320986 bytes)
Nasienie mrożone w kulkach: Badanie nasienia:
storage03.jpg (288116 bytes) mikroskop.JPG (299333 bytes)

Nasienie schłodzone:

Schłodzone do odpowiedniej temperatury nasienie jest rozcieńczane za pomocą specjalnego płynu - rozrzedzalnika, który stanowi ochronę i odżywkę dla plemników. Następnie jest ono przygotowywane do wysyłki i pakowane w termoizolacyjny pojemnik. Trwałość nasienia schłodzonego wynosi 3-4 dni, jednak im szybciej zostanie ono użyte do inseminacji, tym lepiej. Nasienie schłodzone można transportować na terenie Polski a także poza nią na takich samych warunkach jak nasienie mrożone, jednak należy pamiętać, że transport nie może trwać dłużej niż 24 godziny, bowiem tyle czasu utrzymuje się odpowiednio niska temperatura w opakowaniu. Po dotarciu na miejsce nasienie schłodzone należy przechowywać w lodówce.

 

Inseminacja nasieniem mrożonym:

Stosujemy dwie metody inseminacji nasieniem mrożonym: operacyjną i norweską.

Metoda operacyjna polega na chirurgicznym wprowadzeniu do rogów macicy nasienia. Jest to zabieg wykonywany w pełnej narkozie, suka musi więc zostać do niego przygotowana tak, jak do każdej innej operacji - musi być na czczo, mieć aktualne badania krwi i EKG. Jest to najskuteczniejsza metoda inseminacji nasieniem mrożonym. Ryzyko zabiegu, jakie niesie ze sobą narkoza, jest minimalne. Długość cięcia także jest niewielka, zazwyczaj wynosi nie więcej niż 5 cm.

Metoda norweska polega na wprowadzeniu nasienia do macicy przez pochwę i szyjkę macicy za pomocą specjalnego katetera. Ze względu na budowę anatomiczną suki jest to metoda bardzo trudna, ale dużo mniej inwazyjna. Wykonuje się ją w lekkiej sedacji w pozycji stojącej. Do tego zabiegu suka powinna być na czczo.

Wybór metody zależy od właściciela oraz od wielkości i kondycji suki - nie wykonujemy inseminacji metodą norweską u bardzo dużych lub otyłych suk.

Rozmrożone nasienie gotowe do użycia:
rozmrozone.JPG (254616 bytes)
Inseminacja chirurgiczna:
insemin01.JPG (162400 bytes) insemin02.JPG (206188 bytes)
insemin04.JPG (187989 bytes) insemin03.JPG (203251 bytes)
Rana po operacji:
insemin05.JPG (339907 bytes)

 

Inseminacja nasieniem schłodzonym:

Może przebiegać tak, jak inseminacja nasieniem świeżym - za pomocą specjalnej rurki wprowadzonej do pochwy nasienie zostaje zdeponowane w okolicach szyjki macicy, ale my, ze względu na większą skuteczność, wykonujemy ją używając kateteru norweskiego.

 

Wyznaczanie terminu owulacji:

Termin owulacji wyznaczamy badając poziom progesteronu we krwi. Podstawowym i ogólnoświatowym problemem tej metody są różnice w wynikach badań miedzy różnymi laboratoriami. Aby uniknąć błędów i przekłamań, krew badamy zawsze w tym samym, sprawdzonym w ciągu wieloletniej współpracy, zewnętrznym licencjonowanym laboratorium analitycznym, dzięki czemu osiągnęliśmy bardzo wysoką wiarygodność wyników badań. Badania rozpoczynamy w 6 dniu cieczki i następnie wykonujemy w zależności od poziomu hormonu co mniej więcej 2 dni - częstotliwość i ilość pobrań krwi jest zawsze ustalana indywidualnie, przy czym zazwyczaj zamyka się w 3-4 razach.

 

Diagnostyka, prowadzenie ciąży, położnictwo:

Wykonujemy badania USG i oferujemy kompleksową opiekę nad ciężarną suką aż do czasu porodu. Prowadzimy ciąże trudne i zagrożone. Wykonujemy zabiegi cesarskiego cięcia, oferujemy także pomoc przy trudnych porodach fizjologicznych.

Import i eksport nasienia:

Oferujemy kompleksową obsługę w zakresie wysyłki nasienia w Polsce i na świecie i importu nasienia do Polski.