Witamy na stronie Weterynaryjnego Banku Nasienia Omne Vivum. Bank został powołany do życia przez doktora Roberta Marczaka w 2001 roku i jest jedyna w Polsce filią International Canine Semen Bank w Oregonie. Świadczymy kompleksowe usługi w zakresie mrożenia, chłodzenia i badania psiego nasienia, jego importu i eksportu, oraz inseminacji suk, wyznaczania optymalnego czasu krycia, prowadzenia ciąży i położnictwa.  

Pierwszy skuteczny zabieg inseminacji nasieniem mrożonym u psa został przeprowadzony w 1969 roku w USA. W Polsce od momentu powstania Banku w 2001 dokonano ponad 100 inseminacji nasieniem mrożonym, do tej pory urodziło się około 500 szczeniąt, a ich liczba wciąż wzrasta. Z nasienia zamrożonego w Banku i wysłanego za granicę na świat przyszło kolejne kilkaset psów, niejednokrotnie w bardzo odległych zakątkach świata - nawet w Afryce Południowej, Japonii czy Tajwanie. Wiele z nich to już dorosłe zwierzęta, odnoszące sukcesy hodowlane i wystawowe.

Mrożenie nasienia daje hodowcom psów nowe, ogromne możliwości i znosi barierę odległości dzielącą sukę od reproduktora. Pozwala na transport nasienia na duże dystanse, krycie suki psem mieszkającym na innym kontynencie bez konieczności kosztownego i męczącego podróżowania z nią, daje także niepowtarzalna szansę zachowania możliwości rozrodczych psa na bardzo długi czas, nawet gdy on już nie żyje lub stał się bezpłodny. Skuteczność inseminacji mrożonym nasieniem jest bardzo wysoka - wynosi w przybliżeniu 80%. Mioty są szacunkowo o 20% mniej liczne od tych, spłodzonych w sposób naturalny (choć zdarzają się mioty bardzo duże, w których rodzi się ponad 10 szczeniąt), a statystyki wskazują, że rodzi się nieco więcej, bo około 60%, samców.

Jeden z pierwszych miotów w Polsce urodzonych z mrozonego nasienia - małe bulteriery rok 2005.

Jeden z pierwszych miotów z zamrożonego przez dr Marczaka nasienia urodzonych w Polsce - bulteriery 2005 rok

Hovavarty urodzone w Norwegii z nasienia zamrożonego w Polsce.

Hovawarty urodzone w Norwegii w 2005 roku z nasienia zamrożonego w Polsce przez dr Marczaka

Hovavarty urodzone z mrozonego nasienia i ich mama - rok 2009.

Miot hovawartów urodzony z zamrożonego przez dr Marczaka nasienia w 2009 roku i ich mama.

Hovavarty urodzone z mrożonego nasienia w 2009 roku.

Miot hovawartów urodzony z zamrożonego przez dr Marczaka nasienia w 2009 roku

 

Doktor Robert Marczak i jego "dzieci".

Liver - dog argentyński doktora.

 

Doktor Robert Marczak jest absolwentem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Wyższej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Praktykę lekarską prowadzi od 1998 roku. W 2001 roku pod okiem profesora Carrola Platza z ICSB otworzył pierwszy w Polsce bank psiego nasienia. Jest pionierem w dziedzinie mrożenia i inseminacji mrożonym nasieniem w skali Polski. W 2003 roku stworzył także Weterynaryjny Bank Krwi - placówkę unikatową na skalę europejską. Jest pasjonatem swojej pracy, ceni sobie nowe drogi i wyzwania w weterynarii. Z wielkim zapałem pogłębia swoją wiedzę uczestnicząc w sympozjach branżowych na całym świecie, prowadzi wykłady dla lekarzy i studentów a także publikuje w specjalistycznych czasopismach. Jest ogromnym miłośnikiem psów, nieustannie niesie pomoc potrzebującym czworonogom w myśl zasady, że niemożliwe nie istnieje, a w jego codziennej pracy wiernie towarzyszy mu ukochany dog argentyński Liver.