W jaki sposób mogę pobrać i zamrozić nasienie własnego psa?
Wystarczy zadzwonić i umówić się na pobieranie. Najlepiej byśmy mogli przyjechać do lecznicy z psem oraz z suką w cieczce, w celu lepszej stymulacji samca. Jeśli nie mamy na podorędziu takiej suki, należy poinformować o tym telefonicznie. Umawiamy się co najmniej na 2 dni robocze przed planowanym pobieraniem.

 

Jak należy przygotować psa do pobrania nasienia?
Jeśli nasienie nie będzie transportowane poza teren Polski, pies nie musi być w żaden specjalny sposób przygotowywany.

 

W jakim wieku najlepiej pobierać nasienie od psa?
Nasienie można pobierać od psów w każdym wieku, ale nasienie psów młodszych jest wyższej jakości i lepiej znosi proces mrożenia. Optymalny wiek psa do pobierania i mrożenia nasienia to 2-6 lat.

 

Mój pies nigdy nie oddawał nasienia i nigdy nie krył suki. Czy da radę oddać nasienie?
Bardzo przydatna jest obecność suki w cieczce. W rzadkich wypadkach zdarza się, że potrzeba kilku prób, by udało się pobrać nasienie. Mamy jednak bardzo duże doświadczenie w pobieraniu nasienia także od psów oddających je po raz pierwszy, więc zazwyczaj jedno podejście wystarcza.

 

Ile czasu trwa pobieranie nasienia?
Samo pobranie trwa około 30 minut albo krócej.

 

Jak wysłać nasienia za granicę?
W zależności od wymagań kraju importera, należy przeprowadzić u psa odpowiednie badania, zazwyczaj są to badania krwi w kierunku brucelozy i leptospirozy. Następnie, jeśli pies jest wolny od tych chorób, lekarz pobiera i mrozi nasienie. Właściciel psa musi jedynie podać lekarzowi dokładny adres do wysyłki. Zamrożone nasienie jest wysyłane w specjalnym pojemniku. Odbiorca nasienia, po otrzymaniu przesyłki, musi możliwie najszybciej odesłać ów pojemnik z powrotem na adres lecznicy.

 

Czy bank posiada na sprzedaż nasienie psów różnych ras?
Nie. Bank nie posiada i nie sprzedaje nasienia, przechowuje je tylko dla właścicieli.

 

Jak należy przygotować sukę do zabiegu inseminacji nasieniem mrożonym?

Do inseminacji chirurgicznej przygotowujemy sukę tak samo, jak do każdej innej operacji. Przed cieczką musimy wykonać suce badania krwi oraz EKG. Do samej inseminacji suka musi być na czczo.

Do inseminacji norweskiej nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań, jedynym wymogiem jest to, by suka była na czczo.

 

Co muszę zrobić by pokryć sukę nasieniem z mrożonki?
Jeśli nasienie jest w naszym banku trzeba jedynie poinformować nas telefonicznie lub mailem które nasienie ma zostać wykorzystane oraz od kiedy suka ma cieczkę. W 6 dniu cieczki należy rozpocząć badania poziomu progesteronu i kontynuować je aż do owulacji. Około 72 godziny po owulacji trzeba zainseminować sukę. Jeśli nasienie jest przechowywane w innym banku należy je najpierw sprowadzić do nas.

 

W jaki sposób sprowadzić nasienie z zagranicy?
Przede wszystkim należy odpowiednio wcześniej dowiedzieć się u właściciela reproduktora czy będzie on skłonny i czy ma możliwość zamrożenia i wysyłki nasienia do Polski. Jeśli tak, lekarz zajmujący się psem wysyła nasienie bezpośrednio do Banku. Do przesyłki muszą zostać dołączone wszelkie potrzebne przy imporcie z danego kraju dokumenty.

 

Jak długo można przechowywać nasienie w Banku?
Zamrożone nasienie jest nieśmiertelne, można je więc przechowywać tak długo, jak długo się chce. W praktyce jest ono przechowywane w naszym banku przez taki okres czasu, jaki został opłacony przez właściciela.

 

Słyszałem, że nasienie mrozi się w kulkach lub w słomkach. Która metoda jest lepsza? Którą wy stosujecie?
Mrozimy nasienie w kulkach. Obie metody są dobre i skuteczne.

 

Co się stanie z nasieniem, jeśli zrezygnuje z dalszego przechowywania? Czy zostanie zniszczone? Czy jest możliwość, że zostanie wykorzystane do inseminacji bez mojej wiedzy?
W przypadku rezygnacji z dalszego przechowywania nasienia, zostaje ono zutylizowane. Nie ma możliwości, by zostało wykorzystane bez wiedzy i zgody właściciela.

 

Czy to prawda, że inseminacja nasieniem mrożonym może być wykonana tylko u suki, która już miała szczenięta?
Nie. Nie ma żadnych przeciwwskazań do inseminacji suk, które jeszcze nie rodziły.

Jeśli masz pytania - napisz do nas!