Związek Kynologiczny w Polsce wymaga badań DNA psów, których nasienie poddane jest mrożeniu. Nowy regulamin hodowli psów określa także dokładnie prawa własności nasienia i wszelkie formalności konieczne przy jego mrożeniu i przy inseminacji. Pobieramy i wysyłamy do właściwego laboratorium krew do wymaganych badań.
Jeśli nie ma możliwości by na karcie krycia podpisał się właściciel reproduktora, swój podpis jako inseminatora, poświadczający pochodzenie nasienia, składa lekarz wykonujący zabieg.  

ZKwP nie wymaga wykonywania badań genetycznych potwierdzających pochodzenie u szczeniąt urodzonych w wyniku sztucznej inseminacji.

Dokumenty przewozowe

Eksport nasienia:

W zależności od kraju przeznaczenia nasienia potrzebne są różne dokumenty przewozowe i badania psa dawcy. W wielu krajach zakres wymaganych dokumentów się zmienia, dlatego też za każdym razem sprawdzamy jakie formalności należy spełnić. Najbardziej liberalne w tym względzie są kraje należące do Unii Europejskiej i USA, w których wymagane jest jedynie świadectwo zdrowia psa wystawione przez lekarza pobierającego nasienie.

Import nasienia:

Jeżeli sprowadzamy nasienia z kraju należącego do Unii Europejskiej nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty. Jeżeli spoza granic UE potrzebne jest świadectwo zdrowia psa wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii, zaświadczenie o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie w ciągu 365 dni poprzedzających pobranie nasienia i badanie w kierunku brucelozy.